Przekonanie małego zbuntowanego dziecka do noszenia czapki może nie być proste, lecz jest możliwe. Krzykiem oraz pouczaniem możemy nie uzyskać wymarzonego celu. Zatem istotne jest potraktowanie dziecka z szacunkiem. Dzieci niejednokrotnie odmawiają założenia czapki nie jedynie z przekory oraz chęci pokazania buntu. Niejednokrotnie powody są całkowicie naturalne, czapka nie jest wygodna oraz gryzie w czoło, bądź jest za ciepła, bądź po prostu czapka nie podoba się dziecku. Czapeczka, czapka, komin lub jakieś odmienne okrycie, zabezpieczającą głowę przed stratą ciepła jest niezbędne jedynie wtedy, kiedy temperatura jest mniejsza aniżeli 10 stopni, natomiast może być potrzebne, kiedy kursuje dookoła zera bądź schodzi poniżej.

 

Kiedy zakładać czapkę?

Wpierw musimy zrozumieć jedną główną rzecz – dziecko to taki sam człowiek jak my. Ma taką samą skórę oraz układ grzewczy organizm. Zatem gdy sama nie zakładasz na głowę czapki – Twoje dziecko także nie musi jej wkładać. Chyba iż na dworze niezwykle wieje, czy słońce niezwykle praży (wówczas wybieramy lekką czapkę z daszkiem bądź delikatną chusteczkę) lub jest po prostu zimno, natomiast Ty nie zakładasz czapki, ponieważ nie lubisz. O ile niemowlętom będącym w wózeczku winno się zakładać jedną powierzchnię więcej aniżeli samemu sobie, o tyle przedszkolakowi, jaki jest w nieustannym ruchu można założyć jedną powierzchnię mniej.

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki?

Wbrew pozorom, kłopoty z nakładaniem zupełnie nie kończą się w czasie niemowlęcym. Starsze dziecko może zdecydowanie sprzeciwiać się zakładaniu określonych części garderoby, również tychże, bez których nie winno wychodzić na spacer. Gdy jesteś matką trzylatka, pewnie zauważyłaś, iż w życiu Twojego małego ogromne znaczenie rozpoczyna grać wygląd zewnętrzny. Ma on własne ukochane ubrania, za jakimi przepada, i takie, jakich za nic nie chce założyć.

 

Daj doskonały przykład

Cieplejsze okrycie głowy to nie jedynie atrybut dzieciaków. W chłodne dni przyda się każdemu, natomiast elegancka czapa doskonałej klasy to dodatek, z jakiego powinniśmy być dumni, zamiast się wstydzić. Wybrzydza zwłaszcza młodzież wczesnoszkolna, wrażliwa na presję rówieśników, jakiej gusta właśnie się kształtują. Zatem doskonale jest świecić przykładem, samemu nosząc zestaw – czapkę oraz szalik. W tenże sposób pokażemy dziecku, iż to coś dojrzałego oraz w żadnym stopniu nie zapewniającego ujmy. Chociażby, gdy rodzice nie są już takim autorytetem jak poprzednio, to w końcu dorośli. Natomiast gdy zachęcić do takiego samego ciepłego ubierania się resztę rodziny oraz część przyjaciół (babcia lub ulubiony wujek mogą sprawić cuda), może się wykazać, iż to wszystko, czego było trzeba.

 

Daj szansę wyboru

Dzieciaki, szczególnie w wieku 2 oraz 4 lat przechodzą poprzez czas buntu, zatem główne czynności, jak choćby ubranie dziecka może stanowić nie lada kłopot. Pociecha, pragnąc postawić na swoim, może nie jedynie nie chcieć nosić konkretnej części odzieży, lecz również ją ściągać np. podczas spaceru. Co zrobić, kiedy dziecko nie chce założyć czapki? Pamiętajmy, iż dzieci wypracowują własny gust o najmniejszych lat. Dziecko nie chce włożyć czapki być może dlatego, iż owa proponowana poprzez rodzica po prostu mu się nie podoba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *